Jesteś tutaj

Zwierzęta na ślubie - tak czy nie?

  Zwierzęta na weselu?

  Młode pary spotykają się z wieloma ciężkimi decyzjami już w momencie układania listy gości. Najczęstszy jest taki, czy na wesele prosić także dzieci, czy może jednak zrobić przyjęcie tylko dla dorosłych. Ale niektóre pary miewają jeszcze inną zagadkę - czy zaproszeni mogliby przyprowadzić swoje zwierzaki?

   

  Jakkolwiek pytanie brzmi dziwnie, to bywa realnym kłopotem. Zwłaszcza gdy młoda para udziela się przykładowo w prozwierzęcej organizacji albo ich życie profesjonalne jest powiązane z branżą weterynaryjną. Wesele ze zwierzakami nie wydaje się za dobrym pomysłem: to ogromny stres dla zwierząt, a w dodatku między gośćmi mogą pojawić się alergicy. Rzadko kiedy restauracja - nawet przyjazna dla czworonogów - ma warunki do podjęcia dużej liczby psów albo kotów.

   

  Mimo wszystko są okoliczności, kiedy towarzystwo zwierzaka w czasie wesela jest konieczna, przykładowo jednym z gości jest osoba potrzebująca towarzystwa zwierzęcia przewodnika. Niekiedy także nowożeńcom zależy, by w najważniejszym momencie był przy nich ich pupil. Kiedy są to jeden czy dwa psy, można wszystko bez ryzyka zorganizować. Warto natomiast zatroszczyć się o to wcześniej.

   

  Przede wszystkim, trzeba sprawdzić, czy restauracja bądź sala weselna nie mają żadnych "ale" do obecności zwierząt. Trzeba dowiedzieć się o ten temat także w kościele albo Urzędzie Stanu Cywilnego (tu drobna sugestia: nie wolno nie wpuścić psa przewodnika, niemniej wygodniej powiedzieć wcześniej o jego obecności). Sala weselna powinna zatroszczyć się o miseczkę z wodą dla psa albo kota oraz o posiłek dla niego - najwłaściwiej, żeby była to karma, którą zwierzak ma do jedzenia na co dzień.

   

  Zwierzęta są wrażliwe na głośne dźwięki, a wesele to przecież hałaśliwa muzyka i śpiewanie przy stołach. Trafnym pomysłem jest urządzenie jakiegoś cichego miejsca, gdzie zwierzak będzie miał możliwość odpocząć z daleka od rwetesu i mnóstwa ludzi. Restauracja może do tego celu udostępnić przykładowo salę dla dzieci. Sale weselne, z kolei często oferują noclegi, dlatego zwierzę będzie miało możliwość odpocząć w pokoju hotelowym.

   

  Warto dopytać o zwierzaka już, gdy szukacie odpowiedniego miejsca na wesele. Dla przykładu - jeśli miejscem waszego ślubu będzie Bolesławiec, to nie czekajcie do ostatniej chwili z poinformowaniem restauracji o obecności psa przewodnika. Być może akurat ta sala weselna nie ma właściwych warunków, a wówczas macie jeszcze czas, by wyszukać inną i poszerzyć lokalizację na Bolesławiec i okolice, a nie tylko centrum. Być może znajdziecie dzięki temu fajniejszy lokal, a zlokalizowana na wsi sala weselna zaoferuje wam także tanie noclegi dla zaproszonych.

   

  Pokrótce - wesele to niezbyt trafne miejsce dla zwierzaków. Jeżeli jednak ich obecność jest obowiązkowa (na przykład pies asystujący), należy zatroszczyć o jak najlepsze warunki, a sala weselna powinna nam w tym wspomóc, zapewniając zwierzakowi wodę i przygotowując spokojne miejsce, by pies mógł odpocząć od harmideru.