Jesteś tutaj

Domy z bali – czyli interesujące budynki weselne

  Domy zbudowane z bali mają specyficzny, staroświecki klimat. Z tego powodu często stosuje się tą metodę budowania w miejscach, które mają zapaść w pamięć odwiedzających. Oznacza to na przykład domy weselne i obiekty wypoczynkowe w górach. Jasne, że nie wszyscy lubią wesela w rustykalnym klimacie, jednakże, imprezy zorganizowane w klimatycznej sali umiejscowionej gdzieś pośród zieleni, będą miały swoją niepowtarzalną atmosferę. A po przebudzeniu będziemy mieli możliwość… wypocząć po intensywnej nocy w sielskim otoczeniu ;) Tak samo ma się sprawa z ośrodkami wypoczynkowymi. Tutaj raczej mniej ludzi będzie miała obiekcje dotyczące stylu – co jest bowiem bardziej stosownego niż po długim dniu jazdy na nartach bądź snowboardzie wrócić do przytulnego ośrodka w typowym góralskim klimacie?
   

  Oczywiście takie domy z bali, to nie tylko przyjazna atmosfera – mają one wiele właściwości, które sprawiają, że posiadanie takowego domostwa daje wiele korzyści. Kluczowa kwestia to ogrzewanie tego typu budynku. Domy z bali bardzo szybko się ogrzewają i nawet po dłuższej nieobecności szybko mamy możliwość cieszyć się miłym klimatem. ponad to drewno w ogóle, a bale szczególnie neutralizują niekorzystne jony dodatnie generowane przez wyposażenie elektryczne. Ponadto budynki z bali stawia się zdecydowanie szybciej niż innymi technikami.
   

  Jak jednak wiadomo nic nie jest perfekcyjne. Podstawową negatywną cechą budynków z bali jest ich koszt. Ile kosztuje dom z bali? Jest to zależne od wielkości, ale w uproszczeniu możemy przyjąć, że więcej niż murowany dom o takiej samej powierzchni. Powracając zaś do wspominanej sprawy ogrzewania – pomimo, że domy z bali sprawnie się ogrzewają, to niestety drewno nie jest najlepszym materiałem termoizolacyjnym i w związku z tym koniecznej jest użycie bali dużej grubości, co negatywnie wpływa na koszt domu z drewna takiej konstrukcji.
   

  Jeżeli chcielibyśmy cieszyć się swoim domem z bali, jednak limitują nas finanse to i tak mamy pewne opcje. Na przykład drewniane domki letniskowe do 35m2 są relatywnie niedrogie, a w ofertach możemy przebierać gdyż nasze przepisy pozwala na stawianie budynków o tak małej powierzchni bez konieczności dokonywania wielu formalności. Wobec tego dostępnych jest wiele ciekawych projektów tego typu.
   

  Kolejnym popularnym typem konstrukcji są drewniane domy letniskowe całoroczne. Jak wspominano już wyżej, plusem takiej konstrukcji jest to, że sprawnie się nagrzewa, więc korzystanie takiego domku również gdy jest zimno nie stanowi problemów.
   

  Podsumowując, bale to interesujący materiał budowlany, który można stosować w różnych okolicznościach. Sprawdzi się tak samo przy budowie ośrodka wczasowego w Tatrach, jak również dla amatorów domów z drewna z tarasem, ulokowanych nad malowniczym jeziorem.