Jesteś tutaj

A co po ślubie? Dom czy mieszkanie?

  mieszkanie dla młodej pary

  Można powiedzieć, że ślub to najważniejsza decyzja w naszym życiu. W praktyce jednak okazuje się często, że to gdzie będziemy mieszkać, jest jeszcze ważniejsze dla udanej przyszłości. A kredyt hipoteczny potrafi związać mocniej niż przysięga w kościele...

   

  Rynek budowlany rządzi się nietypowymi prawami i jednostki pragnące osiedlić się na swoim muszą podejmować ciężkie decyzje. Nawet sama materia kredytu hipotecznego potrafi nas wykończyć umysłowo, a co dopiero wszystkie inne problemy - rozpocząwszy od wybrania miejsca, na należytym umeblowaniu skończywszy.

   

  Nie da się ukryć - nasze przyszłe lokum nigdy nie stanie się perfekcyjne. Dlaczego tak uważam? W szczególności idzie o ceny lokali mieszkalnych a także specyfikę branży nieruchomości. Jeżeli pragniemy rezydować w centrum Warszawy albo Poznania - blisko biura oraz różnego rodzaju uciech - należy za to odpowiednio zapłacić i prawdopodobnie mało kogo będzie stać na lokum większe niż 60 metrów. Jeśli wszelako zależy nam na przestrzeni oraz dodatkowo działce - nie ma wyjścia - należy się wyprowadzić na peryferia. No chyba że jesteśmy milionerami, jednakże przypuszczam, że dużej części odbiorców tego artykułu to raczej nie dotyczy ;)

   

  To jednakże, iż nasze lokum nie stanie się idealne, nie oznacza, abyśmy mieli się nie starać. Zróbmy tak, by jak najdokładniej spełniało nasze wymogi. Na początek zatem wskazane jest ustalić własne priorytety. Czy zależy nam bardziej na błyskawicznym połączeniu do roboty oraz bliskości klubów czy kin? Czy może doceniamy ciszę i spokój, a sobotnie popołudnie chcemy spędzać nie na zakupach, a w ogródku przy grillu?

   

  Mogłoby się wydawać, iż każdy spośród nas dobrze wie, czego potrzebuje. Nic bardziej błędnego. Jak wiele to znam osób, które nabyły mieszkanie gdzieś na peryferiach i obecnie nie robią niczego innego nad narzekanie na korki dojazdowe do centrum, nieobecność infrastruktury oraz długi czas dojazdu do roboty. Z drugiej strony znam także małżeństwa, jakie kupiły ciasne lokum w śródmieściu i przez cały czas grymaszą na brak miejsca. Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z poważniejszych w naszym życiu. Naprawdę pożądane jest ją dobrze przekalkulować.

   

  Pamiętajmy także o kwestii umeblowania mieszkania albo willi. Każdy z nas ma różne upodobania. Jedni doceniają ogromną przestrzeń, pozostali nowoczesność. Być może nie potrzebujesz wielkiego domu, a jedynie starczy Ci nowoczesna kuchnia, piękna toaleta i salon z kominkiem pośrodku? A może wprost przeciwnie - doskonale żyjesz pośród rozlatujących się sprzętów, ale potrzebujesz przestrzeni oraz ogrodu, by wypić w nim popołudniową kawę. Wskazane jest się również zastanowić chociażby nad kwestią docieplania. Jeżeli cenimy ciepełko, kwatera w apartamentowcu z ogrzewaniem miejskim stanie się korzystniejszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że rozległy dom ciężko ogrzać oraz nie jest to wyzwanie tanie.

   

  Następna sprawa to sam remont albo budowa. Naturalnie czasami taniej wydaje się postawić dom na obrzeżach niżeli kupić rozległe mieszkanie w centrum miasta. Lecz w następnej kolejności wypada takie lokum wyekwipować. Posiadając jedną kuchnię i dwa pomieszczenia stanie się to o wiele tańsze niżeli w kontekście 200-metrowego domu.

   

  Autentycznie uważam, że należałoby wszystkie te kwestie wnikliwie przekalkulować. Nie nabywajmy swojego wymarzonego lokalu według powiedzenia, że jakoś to będzie. To naprawdę przełomowa decyzja w naszym życiu.

   

  Co by się jednak nie działo, nie polecamy mieszkania po ślubie z rodzicami. Ani jednej, ani drugiej strony. Prędzej czy później zrodzi to konflikty i popsuje relacje również między małżonkami.